Sıkça Sorulan Sorular

Giysi Bilgileri

Pratik Giysi Bilgileri

  1. Blucinlerin rengi:Renginin açılmasını istemiyorsanız, yeniyken içine bol miktarda tuz atılmış soğuk suda 12 saat kadar bekletin. Sabit bir renk kazandığını göreceksiniz.
  2. Kadife Giysiler:Kirlenmiş koyu renk kadife elbise ve pantolonlarınızı tuzla temizleyebilirsiniz. Temiz bir fırçayı temiz ve kuru bir tuza batırarak giysinize kuvvetle sürün. Lekeler gidecek, kullanılmaktan doğan parlaklık kaybolacaktır. Ayrıca eskiyip de parlayan pantolonlarınızdaki bu parlaklığı gidermek için ütü bezini sirkeli suyla ıslatın, sonra çok sıcak su ile ütüleyin. Parlaklığın tamamen kaybolduğunu göreceksiniz.
  3. Kazaklarınızın tüylenmesini önleyin:Yeni aldığınız kazakların tüylenmemesi için bir naylon torbaya koyarak 24 saat buzdolabının buzluğunda bekletin. Tüylenmesi önlenir.
  4. Örgüleri ütülerken:En iyi ütüleme metodu, giysinin altına nemli bir bez yaymak ve üzerine hafif, kuru bir bez koymaktır. Kuru bezin üzerinden fazla bastırmadan ütüyü geçirin. Sıcak ütüyü asla yünün üzerine direk koymayın. Örgüyü hep tersten ütüleyin.
  5. Parlayan kumaşlar:Etek ve pantolonlarınızda parlaklıklar oluyorsa, bu kısımları yeni kesilmiş bir patates ile iyice ovalayın. Kuruduktan sonra fırçalayabilirsiniz. Parlaklıktan eser kalmaz.
  6. Sararan giysiler:Sararmaya başlayan beyaz giysilerinizi bir kaşık oksijenli su kattığınız 1 lt. ılık suda 1 saat bekletin.
  7. Triko yıkamanın sırları:İster yün, ister merserize, ister sentetik iplikle yapılmış olsun, her örgüde ortak bazı kurallar vardır.

1. Her zaman için sadece ılık su kullanın, durulamalarda bile. Durulamada sık sık değiştirerek bol su kullanın.

2. Giysileri sabunlu suya iyice daldırın ve çitilemeden nazik bir şekilde yıkayın.

3. Örgü giysileri asla sıkmayın. Aksi takdirde giysileriniz elastikiyetini kaybeder ve deforme olurlar.

4. Islak örgü giysilerinizi sıkmayın, kuru bir havlunun üzerine yayın. Üzerine de ikinci bir havlu koyun ve havlunun üstüne basarak fazla suyu alın. Sonra giysinizi, ısı kaynaklarından uzak bir yere koyun.

  1. Tüylenen kazaklar:Eğer kazaklarınız eski bir görünüme bürünüp, üzerinde yer yer iplik kümecikleri oluştuysa üzülmeyin. İşte size yepyeni ve yumuşak bir kazak elde etmenin yolu: Önce elinizle iplik kümeciklerini ayıklayın. Sonra kıl bir fırça ile örme yönünün tersinden kazağınızı fırçalayın. Kazak iplendikçe bu işlemi tekrarlayın. Kazağınızın yepyeni olduğunu göreceksiniz.
  2. Ütü yaparken:Ütü yaparken ütüleyeceğiniz gömlek, etek gibi giysilerin altına çarşaf, perde, havlu gibi geniş eşyalar koyarsanız ikisi birden aynı anda ütülenecektir.

 

 

Tümünü Görüntüle
WhatsApp Destek